wstążka żałobna
Kieruje do strony BIP, Link otwiera się w nowej zakładce Logo BIP Przełącza na kontrastową wersje strony
Przywraca rozmiar czcionki do domyślnej wartości Zwiększa rozmiar czcionki Zwiększa rozmiar czcionki
EnglishGermanMongolianPolishUkrainian

Tu płynie prawdziwa energia

Ponownie spotkaliśmy się w Nowej Wsi Legnickiej na Jarmarku Świętego Bartłomieja, podczas którego odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Bartłomieja, patrona miejscowego kościoła. Zasłużony dla Nowej Wsi Legnickiej, rzut broną o Nagrodę Sołtysa, występy artystyczne, pokaz ognia, animacje dla dzieci i wiele innych atrakcji czekało na uczestników imprezy. Jarmark, tradycyjnie już, jest wspaniałą okazją do integracji mieszkańców i wspólnej zabawy.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą, którą odprawił ks. Paweł Jagusz. Przy ołtarzu, starostowie ludowego święta, Janina Juszczyk i Stanisław Fassa złożyli wieniec dożynkowy i wiejski chleb, aby podziękować Bogu za tegoroczne plony.

W tym roku, tytuł „Zasłużony dla Nowej Wsi Legnickiej” otrzymał sołtys wsi Pan Stefan Wan, który od wielu lat mocno angażuje się w życie wsi. Funkcję sołtysa sprawuje od ponad 8 lat.

– Jest to święto naszej miejscowości, święto kościoła. Bardzo się cieszę, że tak licznie przybyliście na tą uroczystość. To świadczy o tym, że organizatorzy sprawdzają się, robią to wszystko dla was – mówił sołtys – Chciałbym podziękować panu wójtowi Rafałowi Plezi i dyrektorce ośrodka kultury Małgorzacie Kubik za poświęcenie przy organizacji, ojcu Tomaszowi Skibińskiemu za msze i ciepłe słowo o mnie, zespołowi Nowowianki, bo to są gospodynie dzisiejszego święta.

– Pamiętam ten dzień, kiedy przyjechałem do Nowej Wsi Legnickiej zobaczyć kościół „na cywila”. Podchodzi Pan sołtys i mówi do mnie: ksiądz tu chyba będzie nowym proboszczem, my już z niecierpliwością na księdza czekamy – wspominał ojciec Tomasz Skibiński – Pan Stefan wtedy mnie ujął za serce, a potem było wiele codziennych, dobrych spotkań i rozmów.

Coroczną tradycją Jarmarku jest konkurs polegający na rzucie rolniczym narzędziem – broną, którego wyniki prezentowały się następująco:

Kobiety:

  1. Magdalena Kasperkiewicz,
  2. Magdalena Wójcik,
  3. Aleksandra Maczuga.

– Co roku biorę udział w rzucie broną i ostatnimi czasy mało mi brakowało do pierwszego miejsca. Dziś się udało, jestem przeszczęśliwa – podsumowała Magdalena Kasperkiewicz.

Mężczyźni:

  1. Jakub Kot,
  2. Michał Michalak,
  3. Grzegorz Bardadyn.

Wszyscy zwycięzcy tegorocznego starcia to mieszkańcy Nowej Wsi Legnickiej. Gratulujemy!

W programie artystycznym wystąpiły lokalne Nowowianki, Kapela Kunice, Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej i zespół Mocne Lajty. Był też pokaz ogania w wykonaniu Kamili Śmietańskiej i Mateusza Stenzela. Imprezę poprowadził Krzysztof Dudziak.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością tego dnia, a w szczególności Pani Ewie Szymańskiej, Poseł na Sejm RP, Panu Wojciechowi Hukowi, Komendantowi Miejskiemu PSP w Legnicy i Panu Marcinowi Swenderskiemu, Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Legnicy.

Autor: red. Natalia Czernicka