wstążka żałobna
Kieruje do strony BIP, Link otwiera się w nowej zakładce Logo BIP Przełącza na kontrastową wersje strony
Przywraca rozmiar czcionki do domyślnej wartości Zwiększa rozmiar czcionki Zwiększa rozmiar czcionki
EnglishGermanMongolianPolishUkrainian

Skarb z Czarnkowa

„In terra Trebouane? Skarb z Czarnkowa” – dokładnie taką nazwę nosi najnowsza wystawa poświęcona skarbowi znalezionemu w Czarnkowie. W miniony piątek odbyło się oficjalne otwarcie zbioru, który znajduje się w Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu. Wójt gminy Rafał Plezia wraz z dyrektorem Muzeum Miedzi w Legnicy Marcinem Makuchem otworzyli spotkanie i serdecznie zaprosili zgromadzonych gości do obejrzenia wystawy.

„Od 2018 roku Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Księstwa Legnickiego nieugięcie poszukuje śladów po Bitwie na Legnickich Polach, która miała miejsce w 1241 roku. I tym oto sposobem, 20 października 2018 pod Czarnkowem trafili na ciekawe znalezisko, które przebadali archeolodzy: Tomasz Stolarczyk i Przemysław Paruzel, we współpracy z profesorem Borysem Paszkiewiczem.”

– mówił Marcin Makuch, dyrektor muzeum.

To dzięki zasługom członków ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego możemy chwalić się najstarszym na Śląsku depozytem zawierającym monety bawarskie, ukryte wraz pozostałymi elementami po 956-957 roku. Wystawa obejmuje wczesnośredniowieczne monety arabskie, bawarskie oraz fragmenty srebra siekanego (ozdób oraz drutu srebrnego).

„Bardzo mnie ucieszyło, że skarb wrócił do Legnickiego Pola. Znalezisko będzie eksponowane na wystawie stałej w muzeum, ale również będziemy go wypożyczali, przez co będzie promował naszą gminę i gród w Czarnkowie w różnych miejscach w kraju. W momencie kiedy pan dyrektor zadzwonił do mnie z pytaniem, czy wesprzemy projekt związany z zabezpieczeniem skarbu, nie zastanawiałem się ani przez chwilę.”

– podsumował wójt Rafał Plezia.

Autor: red. Natalia Czernicka