wstążka żałobna
Kieruje do strony BIP, Link otwiera się w nowej zakładce Logo BIP Przełącza na kontrastową wersje strony
Przywraca rozmiar czcionki do domyślnej wartości Zwiększa rozmiar czcionki Zwiększa rozmiar czcionki
EnglishGermanMongolianPolishUkrainian

2 lata epidemii COVID-19 w Polsce a działalność środowisk folklorystycznych Dolnego Śląska

25 czerwca, o godzinie 10:00 w świetlicy wiejskiej w Gniewomierzu odbędzie się Panel Dyskusyjny pn. ,,2 lata epidemii COVID-19 w Polsce a działalność środowisk folklorystycznych Dolnego Śląska”, którego partnerem jest Gmina Legnickie Pole. Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia jest – Dolnośląskie Towarzystwo na Rzecz Kultury Ludowej.

Dolnośląskie Towarzystwo na Rzecz Kultury Ludowej to instytucja non-profit o charakterze społecznym, powołana do życia w marcu 2022 roku. Jej głównym celem jest działalność edukacyjna w zakresie rozpowszechniania Polskiej Kultury Ludowej – dedykowana społeczności Dolnego Śląska; budując także przestrzeń dla amatorskiego ruchu folklorystycznego.

Głównym celem organizowanego wydarzenia w dniu 25 czerwca 2022 roku jest dyskusja i wymiana osobistych doświadczeń dolnośląskiego środowiska folklorystycznego spowodowana wybuchem epidemii COVID-19 w marcu 2020 roku. Panel dyskusyjny skierowany jest do środowisk, które pielęgnują Polską Kulturę Ludową – zespołów ludowych, zespołów tańca ludowego, zespołów pieśni i tańca, zespołów folklorystycznych, zespołów akademickich, zespołów mniejszości narodowych – na co dzień oddanych ziemi dolnośląskiej.

– Epidemia COVID-19 z dnia na dzień wywróciła do góry nogami działalność amatorskiego środowiska folklorystycznego w Polsce. Organizowany panel chcemy poświęcić twórcą naszego regionu. To pragnienie by organizowany panel stał się przestrzenią do wymiany pocovidowych doświadczeń naszych zespołów. Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy wybitnych fachowców – mówi Sebastian Kacperski, prezes zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa na Rzecz Kultury Ludowej.

Dyskusji przewodzić będą: Joanna Mogilnitskiy kierownik i choreograf bielawskiego Zespołu Pieśni i Tańca Poloneziaki, reżyser, aktorka, absolwentka Państwowej Akademii Sztuk Teatralnych w Sankt Petersburgu; Adriana Świtalska-Kowalik choreograf Zespołu Pieśni i Tańca AWF Wrocław “Kalina”, pedagog tańca, nauczyciel wychowania fizycznego, trener personalny; Jerzy Starzyński łemko, badacz kultury łemkowskiej, prezes zarządu/choreograf legnickiego Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kyczera, dyrektor MFF ,,Świat pod Kyczerą”; Izabela Świderska prezes zarządu Stowarzyszenia Zespołu Pieśni i Tańca ,,Ziemia Legnicka” im. Krzysztofa Kobylaka.

Wydarzeniu patronuje Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF – członek UNESCO. Wsparcia medialnego udzielili Radio Wrocław, portal e-legnickie.pl oraz Tygodnik 24Legnica.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

–  To w pełni otwarta przestrzeń do dyskusji, nie tylko dla zaproszonych panelistów ale i publiczności, która stanowić będzie niekwestionowany fundament naszego spotkania. Do udziału w wydarzeniu gorąco zapraszamy wszystkich tych, którym nasza kultura ludowa nigdy nie była obca – podkreśla Sebastian Kacperski, prezes zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa na Rzecz Kultury Ludowej.

25 czerwca, godzina 10.00, Świetlica Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Gniewomierzu. Zapraszamy!

Autor: red. Natalia Czernicka