wstążka żałobna
Kieruje do strony BIP, Link otwiera się w nowej zakładce Logo BIP Przełącza na kontrastową wersje strony
Przywraca rozmiar czcionki do domyślnej wartości Zwiększa rozmiar czcionki Zwiększa rozmiar czcionki
EnglishGermanMongolianPolishUkrainian

Wielki sukces Nowowianek z Nowej Wsi Legnickiej!

W minioną sobotę w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach odbył się finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

Województwo dolnośląskie reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich Nowowianki z Nowej Wsi Legnickiej, w gminie Legnickie Pole,  które zwyciężyło w finale wojewódzkim tychże zmagań. Nowowianki powstały w 2015 roku, a głównym profilem działalności Koła jest podtrzymywanie tradycji i pielęgnowanie Polskiej obrzędowości. Grupa angażuje się także na innych płaszczyznach, działając aktywnie na rzecz seniorów, dzieci i całej społeczności lokalnej. To ogromny sukces znaleźć się w ogólnopolskim finale tego wydarzenia.

Tym razem motywem  przewodnim Konkursu były regionalne zwyczaje oraz obrzędy ślubne i weselne. Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały przygotowane przez siebie stanowiska, na których podziwiać można było aranżacje stołu weselnego młodej pary, wykorzystujące  elementy lokalnego folkloru, w tym regionalnych wyrobów rękodzielniczych oraz specjały kuchni regionalnej. A ponieważ wydarzenie odbywało się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, nie mogło zabraknąć także warsztatów tanecznych.

Podczas finału wyłoniono trzech laureatów: Koło Gospodyń Wiejskich w Kłopocie z woj. kujawsko-pomorskiego, w Brzózie Królewskiej z woj. podkarpackiego i w Występach z woj. świętokrzyskiego. O tym, jak wygląda podział miejsc na podium dowiemy się podczas ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród, które nastąpią podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich.

To kolejny sukces Nowowianek w ostatnim czasie. W czerwcu grupa wzięła także udział w festiwalu „Polska od kuchni”, którego dolnośląski finał odbył się 12 czerwca na Zamku Czocha. Nowowianki zdobyły tam drugą nagrodę w konkursie artystycznym. Warto zaznaczyć, że członkowie KGW Nowowianki na co dzień należą do zespołu ludowego Nowowianki, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Legnickim Polu.

Autor: red. Natalia Czernicka