wstążka żałobna
Kieruje do strony BIP, Link otwiera się w nowej zakładce Logo BIP Przełącza na kontrastową wersje strony
Przywraca rozmiar czcionki do domyślnej wartości Zwiększa rozmiar czcionki Zwiększa rozmiar czcionki
EnglishGermanMongolianPolishUkrainian

Weź udział w konkursie – przywróć świetność zabytkowi

plakat konkursowy przedstawiający ludzi i zabytkowy budynek

Fundacja Most the Most ogłasza pilotaż konkursu “Nasz Zabytek”. Jest to konkurs dla każdego Mieszkańca naszej gminy, który chce pozytywnie wpłynąć na swoje otoczenie. Projekt rozpoczął się 7 czerwca i potrwa do 5 lipca 2021 r.

Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym chcą przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł w jaki sposób zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność.

Zwycięski projekt uzyska od Fundacji dofinansowanie (do 1 000 000 zł.). Pieniądze zostaną przeznaczone na rewitalizację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Ważne! W konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków gminnej ewidencji zabytków, które są własnością publiczną.

Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji Most the Most.

Konkurs “Nasz Zabytek” podzielony jest na dwie części:

  • I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie dolnośląskim
  • II Konkurs – wybór pomysłów na sposób użytkowania/nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start w sierpniu 2021 r. – po zakończeniu I Konkursu)

Udział w konkursie – krok po kroku

  • Znajdź zabytek w okolicy, który jest dla Ciebie ważny i warty nadania mu nowej funkcji społecznej,
  • Sprawdź czy miejsce, które chcesz zgłosić to na pewno zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej,
  • Zrób zdjęcie zabytku,
  • Wypełnij i wyślij zgłoszenie.

Jeśli nie masz dostępu do internetu lub wypełnienie formularza sprawia Ci trudność, możesz zgłosić zabytek przez telefon: +48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088.

Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.

O Fundacji Most the Most

Fundacja Most the Most jest niezależną organizacją non-profit. Misją jest budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy.

Jesteśmy mostem między przeszłością i przyszłością, inspiratorem i integratorem społeczeństwa na rzecz kultury. Odnawiamy zabytki i dajemy im nowe życie. Pokazujemy światu osiągnięcia Polski i Polaków. Budujemy dumę z naszej historii i kultury, naszych przodków i ich dokonań. Inicjujemy współpracę wielu środowisk i partnerów, bo wspólnie możemy więcej, a nawet najwięcej. Most the Most – łączymy pokolenia!

– piszą organizatorzy konkursu.

Autor: red. Natalia Czernicka