wstążka żałobna
Kieruje do strony BIP, Link otwiera się w nowej zakładce Logo BIP Przełącza na kontrastową wersje strony
Przywraca rozmiar czcionki do domyślnej wartości Zwiększa rozmiar czcionki Zwiększa rozmiar czcionki
EnglishGermanMongolianPolishUkrainian

Jak bitwa – to tylko Legnickie Pole

To niezwykłe uczucie, kiedy starania i wkład w pielęgnowanie historii przekłada się na tak duże zainteresowanie wśród mieszkańców i przyjaciół naszej gminy. Świadkami tego jak zakończyło się starcie chrześcijańskiej armii z wojskami mongolskimi byli również liczni turyści, którzy odwiedzili Legnickie Pole w ostatni weekend.

– Legnickie Pole 1241 to wydarzenie, które wpisane jest w mój kalendarz od kilku lat – opowiadał Pan Marek ze Świdnicy – uwielbiam ten klimat, ludzi i bogaty program przygotowany przez gospodarzy, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

To już kolejna edycja dwudniowych obchodów Bitwy pod Legnicą, która miała miejsce 9 kwietnia 1241 roku. W programie wydarzenia znalazła się m.in. parada średniowieczna spod Bazyliki Mniejszej, występy zespołów: RODERYK, MONGOL AYALGUU, JAR, LITY TALER, THE MEDIEVALS i CASTLE DREAMS, konny turniej łuczniczy, turniej bojowy, pokaz ognia, tańców dawnych i pokazy konne kaskaderskie, zwiedzanie obozu średniowiecznego, Muzeum Bitwy Legnickiej oraz Bazyliki. Ponadto dostępna była przez dwa dni ulica handlowa pełna średniowiecznych perełek i rękodzielników, warsztaty, wykłady tematyczne, gry i zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych. Nowością w tym roku była mobilna strefa słodkości WAWEL TRUCK – interaktywna ciężarówka pełna cukierków, gier i atrakcji dla najmłodszych.

Głównym elementem wydarzenia była inscenizacja Bitwy, w której udział wzięło ponad 200 rekonstruktorów z całej Polski i zagranicy. Wójt Rafał Plezia przez cały rok dba i rozwija historię o bitwie, która zyskała już światową rangę i wzbudza ogromne zainteresowanie wśród gości. Projekt, podobnie jak w ubiegłym roku, został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim, którzy pomogli przy organizacji tegorocznej edycji oraz tym, którzy wzięli w niej udział.

Autor: red. Natalia Czernicka